0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

افکارِ سبز مرکز آموزش تخصصی
دانلود آموزش های بروز و تخصصی رشد و کوچینگ و روانشناسی
  • ارسال به سراسر ایران
  • راهنمایی

تفاوت مدیتیشن و مراقبه و تمرکز چیست؟ – به بیانی ساده

تاریخ بروزرسانی : 6 - 02 - 99

تفاوت مدیتیشن و مراقبه و تمرکز در چیست؟ تمرکز پیام آور هوشیاری است. مدیتیشن پیام آور وسعت است. مراقبه پیام آور یگانگی جدایی ناپذیر است.

فرق مراقبه و مدیتیشن
فرق مراقبه و مدیتیشن و تمرکز چیست؟

مقاله پیشنهادی: ایموشن کد چیست؟ آموزش رهاسازی تمامی احساسات با آهنربا

تفاوت مدیتیشن و مراقبه و تمرکز

تمرکز

تمرکز به معنی هوشیاری و مراقبت است. در اطراف و درون همه ما دشمنانی وجود دارد. ترس، شک، نگرانی و اضطراب، همگی دشمنان درونی ما هستند که سعی دارند آرامش و آسایش ذهنی را از ما بدزدند. وقتی یاد بگیریم که تمرکز کنیم، ورود به درون ما برای این دشمنان سخت می شود. اگر شک به درون ذهن ما نفوذ کند، قدرت تمرکز او را تکه تکه می کند. اگر ترس به درون ذهن ما رخنه کند، قدرت تمرکز ترس را دور خواهد کرد. درست همین حالا ما محکومیم به افکار مخرب، غیر شفاف و مبهم، اما روزی خواهد رسید، که به خاطر قدرت تمرکزمان، افکار مغشوش کننده از ما دور خواهند شد.

فرق مدیتیشن و-مراقبه
تفاوت مدیتیشن و مراقبه در چیست؟

مدیتیشن

اگر ما بر اساس یک ویژگی الهی مانند نور یا آسایش یا موهبت مدیتیشن کنیم، یا اگر در شکل انتزاعی بیکرانی، ابدیت یا جاودانگی مدیتیشن کنیم، آنگاه همواره احساس می کنیم که یک قطار سریع السیر به درون ما وارد می شود، با اینکه که این قطار دائما در حال حرکت است، در آسایش، نور یا موهبت مدیتیشن می کنیم. ذهن ما در یک وسعت یا بیکرانی آرام و ساکت است، اما حرکتی وجود دارد؛ قطار به شکل بی پایانی به سمت هدف در حرکت است. ما یک هدف را تجسم می کنیم، و مدیتیشن ما را به آنجا می برد.

تفاوت مدیتیشن و مراقبه چیست؟
تفاوت مدیتیشن و مراقبه در چیست؟

مراقبه

و اما تفاوت مدیتیشن و مراقبه ، در مراقبه، به این شکل نیست. در مراقبه ما کل هستی و هدف نهایی را در اعماق هستی احساس می کنیم. وقتی مراقبه می کنیم احساس می کنیم که در درون خودمان کل هستی را با نور بی کرانش، آسایش، رحمت و حقیقتش داریم. هیچ فکر، شکل و ایده ای وجود ندارد.

در مراقبه همه چیز ادغام شده و به شکل یک جویبار آگاهی در می آید. در بالاترین شکل مراقبه ما احساس می کنیم که هیچ چیز به جز خود آگاهی وجود ندارد؛ ما با آگاهی مطلق یکی هستیم. اما در بالاترین شکل مدیتیشن یک حرکت پویا وجود دارد که در آگاهی ما امتداد دارد. ما کاملا از چیزی که در دنیای درون و بیرون اتفاق می افتد آگاهیم، اما تاثیری از آن نمی گیریم. در مراقبه نیز ما از آنچه در دنیای بیرون و درون اتفاق می افتد تاثیر نمی پذیریم، اما کل وجود ما بخشی از گوهر هستی می شود، گوهری که ما در اعماق درونمان داریم.

تفاوت مدیتیشن و مراقبه و تمرکز به بیان ساده

ما تمرکز می کنیم زیرا می خواهیم به هدف دست پیدا کنیم. ما مدیتیشن می کنیم چون می خواهیم در قلب هدف زندگی کنیم. ما مراقبه می کنیم چون می خواهیم با هدف یکی شویم.

مطالعه بیشتر: Wikipedia ، springer

مطالب مرتبط
آموزش مدیتیشن

آموزش مدیتیشن، مدیتیشن چیست و چگونه مدیتیشن کنیم؟ مدیتیشن از بی ذهنی و آگاهی بی اندازه خالص است.در حالت عادی آگاهی مملو از زباله است؛ درست مانند آینه ای که با غبار پوشیده شده باشد. ذهن همواره پر از هیاهوی افکار در حال گذر، آرزوها، خاطره‌ها، هیجان‌ها است که همگی در حال عبور هستند. واقعاً […]

28 - 08 - 1399
مدیتیشن با شمع چگونه انجام می شود؟

مدیتیشن با شمع با خیره شدن به شعله شمع انجام می شود. برای بسیاری از افراد این نوع مدیتیشن بسیار ساده است، زیرا آنها معتقدند وقتی روی یک چیز فیزیکی تمرکز می کنند نسبت به زمانی که از مانترا استفاده می کنند، بهتر می توانند افکارشان را رها کنند. برای برخی دیگر، این نوع مدیتیشن […]

18 - 02 - 1399
انجام مدیتیشن در خانه

مدیتیشن در خانه مدیتیشن در خانه را اگر بتوانید با تکنیک های خوب آن انجام دهید، به آرامش شما کمک بسیار زیادی می کند. پس از یک روز کاری شلوغ و پر استرس، زمانی که به منزل خود باز می گردید، در درجه ی اول می خواهید که بعد از غذا خوردن استراحت کنید. آرامش […]

10 - 02 - 1399
دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضمانت اصالت و سلامت
تضمین بهترین قیمت
پرداخت امن
ارسال سریع سفارشات
question