جک ما ؛ یکی از موفق ترین کار آفرینان جهان را بشناسید!!

جک ما

جک ما جزء تاثیر گذارترین افرادی بود که می شناختم. اگه می خواین منحصر به فرد، موفق و یک کارفرمای خاص باشید لازم است که با آقای جک ما آشنا بشید. آدمای بزرگ همیشه به دنبال خلق منحصر به فرد ترین کارها هستند. اصولا ذهن کارفرما ها و افرادی که کار بزرگ می کنن با افراد عادی فرق بسیار زیادی داره. و یکی از دلایل موفقیت آن ها همین مسئله است.

جک ما ثروتمند ترین مرد چینی
عکس جک ما و رئیس جمهور آمریکا

جک ما سومین فرد ثروتمند چین و مالک شرکت علی بابا می‌باشد. ایشون فرد بسیار ثروتمندی است و رقم ثروت ایشان را دقیق نمیشه تخمین زد. چون هر جایی یک عدد خاصی از ثروت ایشان را بیان می کنند. ولی اون چیزی که مد نظر ما است این است که، چجوری توانسته اینقدر فرد قدرتمندی باشد و با چه هوش و ذکاوتی توانسته برای کلی افراد شغل ایجاد کند و کارآفرین موفقی باشد؟

موفق نبودن او در ورود به کالج هاروارد و کارآفرینی و تحصیلات همزمان

ممکنه که خیلی از شماها فکر کنید که حتما با علم و دانش، آدم ها به بزرگ ترین جایگاه ها می رسند. ولی اصلا اینطور نیست. جک ما دوبار تلاش کرد تا بتواند وارد کالج بشود ولی نتوانست و رد شد. بعد این که سومین بار با گرفتن نمره ی قبولی وارد کالج شد، توانست مدرک تحصیلی خودش را از دانشکده ی تجارت چئونگ کونگ، به اتمام برسونه. حالا بعدش در تکاپوی گرفتن پذیرش از دانشگاه هاروارد بود ولی ۱۰ مرتبه رد شد.

او عاشق یادگیری زبان انگلیسی بود. و به همین دلیل بلاخره تونست رشته ی دبیری زبان انگلیسی را در موسسه دبیری هانگزو به اتمام برسونه. او تحصیلاتش را هر طوری که بود و با هر شرایطی که داشت ادامه داد. یعنی در کنار کار آفرینی درسش را نیز می خواند و شاگرد اول بود. حالا کسب و کار اینترنتی کجا و درس کجا!!!!

نوجوانی جک ما
جک ما در نو جوانی

چگونه با یک تغییردر طرز فکر خود به انسانی ثروتمند و موفق تبدیل بشویم؟

از ۹ تا خرگوش روی زمین باید یکیش رو بگیری

جک ما: اگه ۹ تا خرگوش روی زمینه، و شما اومدی خرگوش بگیری، باید دنبال یکیش بدویی.

این جمله چه معنی می ده؟فک کنید قشنگ تو ذهنتون!! اگر ما دنبال هر نه تا خرگوش بخواهیم بدو ایم، هیچکدام را نمی تونیم بگیریم، چون همشون در میرن! این جمله ی جک ما تعبیریست از این که اگر ما اهدافی رو داریم دنبال می کنیم، یه مدتی فقط روی یکی فوکوس کنیم و اون رو به نتیجه برسونیم.

وقتی به نتیجه رسید، تونستیم توی اون کار و هدف موفق بشیم، اون وقت می تونیم هدف های دیگه ای رو برای خودمون تعیین کنیم و روی اون اهدافمون کار کنیم و اون ها رو به نتیجه برسونیم. مشگلی که تو خیلی از جوون های ما وجود داره اینه که هی از این شاخه به اون شاخه می پرن. ببینید که چه هدفی برای شما ایده آل تره. همیشه ایده آل ترین هدف رو برای خودتون انتخاب کنید. و نکته ی مهم اینه که هر کسی خودشو بهتر می شناسه.

پس متناسب با توانمندی های خودتون، متناسب با ویژگی های شخصیتیتون، این که درون گرا هستید یا برون گرا، و متناسب با شخصیت و میزان آگاهیتون برای خودتون هدف تعیین کنید. پس از اینکه اهدافتون رو به مرحله ی عمل رسوندید و توش موفق شدید، حالا برید روی گزینه ی بعدی.  

شروع کسب کار اینترنتی جک ما

او در سال ۱۹۹۴ کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۹۹۵ به همراه دوستانش به کشور آمریکا رفت. و تازه برای اولین بار اینترنت را دید. کنجکاوی اش گرفت. در مورد کشور چین نتوانست در اینترنت چیزی را پیدا کند. و در حقیقت سایت چینی وجود نداشت که اطلاعاتی را راجع به کشور چین بازگو کند. از آن جا بود که کلا با وب سایت و اطلاعاتی را که وبسایت ها می توانند بازگو کنند آشنا شد. در سال ۱۹۹۹  به همراه همسر و چند تن از دوستانش، وبسایت علی بابا را تاسیس نمود. 

علی بابا ؛ سایتی که الان جهانی شده!!

علی بابا یک خرده فروشیه آنلاینه که شرکت ها و صاحبان کالاها و برند ها در آن جا محصولات خودشون رو به اشتراک می گذارند و  مشتریان می توانند به صورت آنلاین خرید کنند. هر چیزی را می توانید از علی بابا بخرید. از گوشت گوسفندی تا بیل و کلنگ. شاید الان بخواهید بگویید که راه انداختن سایت اینترنتی کار بسیار راحت و آسونیه. ولی جک ما تو سال ۱۹۹۹ تونسته این کار رو بکنه.

اون زمان کسب و کار اینترنتی به گستردگی الان نبوده. ولی جک ما تونست تو زمان خودش این کار رو بکنه و هدفش موفق از آب در اومده. چیزی که خیلی جالبه اینه که؛ جک ما اصلا یک خط هم برنامه نویسی بلد نبوده. و اصلا با دانش راه اندازی و ساخت سایت آشنا نبوده. ولی تونسته با یک ایده ی ناب، یک پدیده ی جدیدی رو خلق کنه. و الان تونسته یکی از ناب ترین شرکت های تجارت الکترونیک توی دنیا بشه. ۲۵ میلیارد دلار ارزش بورس این شرکت در سال ۲۰۱۴ بوده.

اون هرگز فکر نمی کرد که وارد دنیای تجارت بشه. تازه تو ۴۰ سالگی فهمید که می خواد چیکاره بشه. معلم بود ولی فکرش رو نمی کرد. به دنبال اون چیزی بود که کاملا یونیک و ناب باشه. در حال حاضر علی بابا رقیب اصلی آمازون به حساب میاد.

به گفته ی جک ما چجوری می تونیم یک آدم موفقی باشیم؟

اگر ۲۰ تا ۳۰ ساله اید دنبال شرکت خوب برای کار نباشید دنبال یک رئیس خوب باشید. از رئیس ها چیز های خوب یاد بگیرید. ازشون یاد بگیرید که اونا چجوری دارن کار می کنن. در سن ۳۰ تا ۴۰ سالگی سعی کنید که کاری را خودتان انجام دهید. البته اگه واقعا می خواهید تلاش کنید. در سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی سعی کنید که بعد از ۲۰ سال یادگیری، واقعا کاری که دوست دارید رو انجام بدید.

کاری که در آن مهارت دارید و تو سن ۵۰ تا ۶۰ سالگی وقتتان را صرف حمایت از جوون تر ها کنید و به آن ها چیزهایی را یاد بدین. از سن ۶۰ سالگی به بعد، حالا باید وقتتون رو با فرزندان و شریک زندگی خودتون بگذرونید. همیشه سعی کنید کاری رو انجام بدین که تو اون کار، بهترین هستید.

هوش هیجانی و ضریب هوشی چقدر می تواند در کسب و کار تاثیر گذار باشد؟ جک ما در این خصوص چه می گوید؟ آیا جنسیت فرد نیز موثر است؟

اگر واقعا می خواهید در کاری موفق شوید، باید هوش هیجانی یا EQ بالایی داشته باشد. اما اگر می خواهید که زود بازنده نشوید، باید ضریب هوشی یا IQ بالایی داشته باشید. اما اگر می خواهید که مورد احترام واقع شوید باید هوش عاطفی بالایی داشته باشید. بسیاری از آقایان ضریب هوشی بالایی دارند ولی هوش هیجانی آن ها پایین است و هوش عاطفی آن ها کم است. بین این سه هوش باید توازن برقرار کرد. که این کار را خانم ها بهتر می توانند انجام دهند. در حقیقت اگر می خواهید کار ها حساب شده و با عقل و درایت و هوشمندی و حساب شده در شرکتتون پیش بره، باید حتما از خانم ها استفاده کنید.

این صحبت آقای جک ما به این معنی نیست که آقایان در کارها ناتوانند. به دلیل تفاوت شخصیتی زن و مرد، لازم است که در کارها ی حساب کتاب شده خانم ها حضور داشته باشند. اگر یک کارآفرین آقا هستید و یا قصد کار آفرینی دارید، حتما در شرکتتان از خانم ها استفاده کنید. اگر خانم هستید و دارید این مطلب رو می خونید، چه بهتر. می تونید خیلی راحت و با حساب و کتاب به سمت اهداف کسب و کاری خودتون برید. توصیه های جک ما رو جدی بگیرید.

نصیحت های کسب و کار با جک ما

سعی نکنید بهترین باشید، بلکه اولین باشید:

اولین نفری باشید که تغییر می کند.

اولین نفری باشید که چالشی را قبول می کنید.

اولین نفری باشید که بر مشکلات غلبه می کند.

نویسنده: یگانه عرب

بیوگرافی جک ما: wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *